close
تبلیغات در اینترنت
معلم یار - 5
loading...

معلم یار

مطالب کاربردی ویژه معلمان

آخرین ارسال های انجمن

معرفی رشته دبیری فیزیک

modir بازدید : 2882 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


فیزیک علم زندگی است و می توان گفت که در جهان بزرگ ترین و ریزترین مقیاس در ارتباط با علم فیزیک است. اما آنچه در رشته ی فیزیک درحد لیسانس آموزش داده می شود عبارت است از مفاهیم فیزیک دبیرستان به  صورت عمیق تر به اضافه ی فیزیک قرن بیستم و طرز برخورد با مسائل فیزیکی .


گرایش اتمی – مولکولی :


فیزیک اتمی به بررسی نقل و انتقال الکترون های اطراف هسته می پردازد وخواص آن ها را مورد بررسی قرار می دهد و کاری به هسته ندارد .


گرایش فیزیک هسته ای :


در این گزارش خود هسته مورد مطالعه قرار می گیرد . یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی می کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکم فرماست و در نتیجه ی واکنش های انجام شده چه قدر انرژی آزاد می شود .


گرایش فیزیک حالت جامد :


این گرایش مربوط به سیستم های بین ذره ای مخصوصاً جامدات است. ابتدایی ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات و خواص اپتیکی ، مکانیکی ، الکتریکی و صوتی امواجی است که در آن منتشر می شود . این بررسی منجر به پدیده هایی نظیر ابر رسانایی ، نیمه رسانایی یا پخش و انتقال گرما می گردد.


گرایش هواشناسی :


این گرایش اطلاعات پایه ای و متنوعی درباره ی انواع پدیده های جوی و برخورد علمی با آن ها ارائه می دهد و با مطالعه ی دینامیک وضعیت هوا می توان بررسی  کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده است و چه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است .


گرایش اختر فیزیک :


3 بخش اصلی این گرایش را نجوم رصدی ، اختر شناسی و کیهان شناسی تشکیل می دهد . در بخش نجوم که جنبه ی مشاهداتی دارد ، پدیده های مختلف نجومی رصد و ثبت می شود و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می سنجند . در اختر شناسی که جنبه ی نظری دارد وضعیت ستارگان مورد مطالعه قرار میگیرد . کیهان شناسی نیز به صورت کلاسیک به چگونگی ایجاد جهان و تشکیل ساختارهای کهکشانی مانند خو شه های و ابر خوشه ها می پردازد.


معرفی رشته دبیری شیمی

modir بازدید : 1271 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


تاریخ پیدایش دانش شیمی را شاید بتوان با پیدایش انسان بر کره زمین همزمان دانست.تاریخ، پر از افسانه‌های کیمیاگری و کیمیاگران و رؤیاهای انسان در رسیدن به غیرممکن‌ها بوده است. تردیدی نیست که دنیای امروز تا حد قابل ملاحظه‌ای بر اثر فعالیت‌های شیمیدان‌ها شکل گرفته است. بدون توسعه شیمی و صنایع شیمیایی در هر کشوری، صنایع آن کشور چهره‌ای ناقص خواهد داشت.شیمی، دانش مولکول‌ها، اتم‌ها و پیوندهاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را بررسی کند. این دانش، زیربنای بسیاری از علوم دیگر زیستی و صنعتی است.یک شیمیدان با موادی سروکار دارد که هریک دارای خواص گوناگونی است. آشنایی با این مواد و خواص آنها در یک مجموعه دانشگاهی به عنوان رشته شیمی جای می‌گیرد .


گرایش‌های رشته شیمی در مفطع کارشناسی:


رشته شیمی گرایش محض:


در رشته شیمی با گرایش شیمی محض در یک دوره ۳ ساله مشترک با گرایش شیمی کاربردی اصول اولیه شیمی مورد بررسی قرار می گیرد و بعد از دروس تخصصی در زمینه مربوطه ارائه می گردد که این دروس بیشتر جنبه ی تئوری دارند.پس کارشناسان شیمی محض بیشتر از معلومات نظری برخوردارند تا توانایی های آزمایشگاهی، به همین دلیل نیز حوزه فعالیت آتی آنها بیشتر در مراکز تدریس است.وامکان ادامه ی تحصیل برای آنها بیشتر است در این رشته امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز می باشد فارغ التحصیلان می توانند به دو صورت، کار کنند یا تئوری یا عملی؛ که معمولاً فارغ التحصیلان در تئوری جذب آموزش و پرورش می شوند و در عملی هم جذب صنعت می شوند به عنوان مثال صنایع دارویی که دانشجو باید اطلاعات تئوری بالایی در سنتز شیمی را داشته باشد.


دانشجویان رشته شیمی مجاز به گذراندن ۸ نیم سال تحصیلی می باشند که بعد از آن به اخذ مدرک کارشناسی نایل می شوند. این دروس در غالب دروس عمومی، اختصاصی و پایه است.


رشته شیمی گرایش کاربردی:


دانشجویان این رشته از نگاه صنعتی و کاربردی به شیمی نگاه کرده و وظیفه انتقال یافته های جدید در عرضه شیمی به صنعت و تکنولوژی را به عهده دارند و در طراحی واحدهای مختلف و پی ریزی منابع بسیار عظیم معدنی و گاز و نفت نقش دارد. ما احتیاج به دانش آموختگانی داریم که بتوانیم از این منابع بزرگ علمی در جهت رفاه و امنیت کشور استفاده کنیم. کسانی که در این رشته فعالیت می کنند باید از نظر ریاضیات، فیزیک و شیمی اطلاعات بالایی داشته باشند. شیمی کاربردی حد فاصل بین شیمی محض و رشته های مهندسی شیمی است که فارغ التحصیلان می توانند در صنایع مختلف شیمیایی مانند چرم، رنگ، پلیمر و صنایع داروسازی مشغول به کار شوند و طبیعی است هرچه کشوری، پیشرفته تر باشد نیاز به این دانشجویان و فارغ التحصیلان بیشتر است.


رشته دبیری شیمی:


برای تامین نیاز آموزش و پرورش به کارشناسان شیمی که وظیفه ی تدریس شیمی را در دبیرستان عهده دار شوند این رشته پایه گزاری شده.در این رشته دانشجو همان واحد هایی که برای شیمی محض ارائه می شود به همراه دروس تربیتی ویژه آموزش و پرورش را پشت سر خواهد گذاشت.امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری با موافقت آموزش پرورش وکسب شرایط علمی میسر می باشد. دستگاههایی مانند وزارت آموزش و پرورش، صنایع سنگین، علوم و تحقیقات و فن آوری و نفت،صنایع و معادن از جمله بخشهایی هستند که قادر به جذب فارغ التحصیلان رشته شیمی هستند. به دلیل گستردگی این رشته نسبت به سایر رشته ها، استخدام ادواری آن بیشتر است، چون بیشتر با سایر صنایع در ارتباط است.بازار کار رشته شیمی


شیمی از جمله معدود رشته‌هایی است که فارغ‌التحصیل آن می‌تواند همیشه مشغول به کار باشد. چون هر کارخانه‌ای که دایر شود، در بخش کنترل کیفیت کالاهای ساخته شده نیاز به یک شیمی‌دان دارد. در تمام صنایع نیز احتیاج به فارغ‌التحصیلان شیمی داریم تا مواد اولیه را با توجه به استانداردهای جهانی بررسی کرده و رد یا قبول کنند. در مقطع لیسانس شیمی دارای دو گرایش محض و کاربردی است. فارغ‌التحصیل شیمی محض در شروع یک فعالیت صنعتی نقش دارد چرا که او راهکارهای تئوریک ساخت یک ماده را ارائه می‌دهد و سپس یک فارغ‌التحصیل شیمی کاربردی و یا مهندس شیمی طراحی نیمه صنعتی ماده مورد نظر را ارائه می‌دهد.


موارد جذب فارغ التحصیلان رشته شیمی


-  طرح، نظارت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی کوچک و بزرگ شیمیایی در سطوح مختلف کاربردی و علمی محض، در دانشگاه‌ها، کارخانجات و مراکز تحقیقاتی، به منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات مورد نیاز جامعه.


-  مسوولیت و ارائه خدمات در آزمایشگاه‌های کنترل کیفی، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و همچنین مواد مصرفی کارخانه‌ها و صنایع.


- ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها وعهده‌دار شدن مسوولیت هدایت آزمایشگاه‌ها، دبیرستانها و موسسات آموزشی.


-  ارائه طرح‌های پژوهشی به منظور استفاده از منابع اولیه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزایش بهره‌وری از آن‌ها و جلوگیری از صادرات بی‌رویه مواد اولیه ارزشمند و تبدیل آن‌ها به محصولات واسطه‌ای که ارزش اقتصادی بالاتری دارند.


- ارائه خدمات در کارخانجات پتروشیمی، پلاستیک، لاستیک، رنگ و رزین، الیاف، صنایع غذایی، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده‌ها . آمادگی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر برای تامین کادر علمی دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی. کمک به توسعه صنایع دستی که در سطح گسترده‌ای در جامعه پراکنده هستند؛ از جمله ساخت رنگ‌های بهتر و متنوع‌تر، بخصوص استفاده از رنگ‌های طبیعی موجود در صنعت فرش، چرم‌سازی، موادغذایی

علاوه بر موارد فوق یک شیمیست می‌تواند با کمترین امکانات کارگاه کوچکی دایر کرده و بعضی از مواد مورد نیاز جامعه را تولید کند.


گرایش های شیمی در مقطع کارشناسی ارشد:

 

دوره کارشناسی ارشد شیمی دوره‌ای با گرایش‌های تخصصی در شش گرایش (شیمی آلی ، شیمی معدنی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک،نانوشیمی ،فیتوشیمی و بیو شیمی) است.


شیمی آلی


زمینه‌ای است که از دیدگاه تکنولوژی اهمیتی فوق‌العاده دارد. شیمی آلی شیمی رنگ و دارو ، کاغذ و مرکب ، رنگینه‌ها و پلاستیک‌ها ، بنزین و لاستیک چرخ است. شیمی آلی، شیمی غذایی است که می‌خوریم و لباسی است که می‌پوشیم. از جمله فرصت‌های شغلی ممکن می توان برای افراد متخصص در این گرایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


سنتز ترکیبات آلی: کار درمراکز داروسازی و کمک به سنتز دارو ومواد آرایشی بهداشتی.

طیف سنجی آلی: کار در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد شیمیایی کنترل کیفی.
صنایع شیمی آلی و پلیمر: ارتباط تنگاتنگی بین شیمی آلی و شیمی پلیمر وجود دارد. سنتز پلیمرهای جدید، اصلاح ساختار پلیمرها به منظور بهبود خواص آن‌ها و ایجاد خواص جدید برای کاربردهای خاص می‌تواند انگیزه‌ای برای کارخانجات و مراکز علمی برای استفاده از یک کارشناس ارشد شیمی آلی باشد.
سینتیک و مکانیزم واکنشهای آلی: بسیاری از صنایع فعال شیمی مخصوصا “بخش‌های درگیر با پترشیمی و نفت شاخه‌ای از شیمی آلی هستند که با بررسی مکانیسم واکنش‌ها و سنتیک آن‌ها می‌توان اطلاعات ارزشمندی بدست آورد و برای ساخت کاتالیزورهای جدید و افزایش سرعت واکنش‌ها و نیز افزایش راندمان تولید از آن‌ها استفاده کرد که اینهه همه از تخصص‌های یک شیمی‌دان آلی است.


شیمی معدنی

 

شاخه بزرگی از علم شیمی است که بطور کلی شامل بررسی ، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها به غیر از ترکیبات آلی می باشد.به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی را که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و دی‌سولفید کربن دربرمی‌گیرد. فارغ التحصیلان رشته شیمی معدنی در مراکز علمی و پژوهشی می توانند به بررسی- کاتالیزگرها - شیمی آلی فلزی - صنایع معدنی - مطالعات الکتروشیمیایی کمپلکس های معدنی و نانو ذرات بپردازند و نیز در صنایع مختلفی مانند استخراج مواد شیمیایی از منابع معدنی ،تولید انواع مواد شوینده، ضدعفونی کننده ،پاک کننده و… مشغول به کار شوند.


شیمی تجزیه


کنترل کیفیت: محصول بیشتر صنایع تولیدی نیازمند به تولید با کیفیت یکنواخت هستند. برای کسب اطمینان از برآورده شدن این نیازمندی، مواد اولیه و همچنین محصول نهایی تولید شده مورد تجزیه‌های شیمیایی وسیعی قرار می‌گیرند.

نمایش و کنترل آلوده کننده‌ها: فلزات سنگین پسمانده‌های صنعتی و حشره کشهای آلی کلردار ، دو مشکل کاملا شناخته شده مربوط به ایجاد آلودگی هستند. به منظور ارزیابی چگونگی توزیع و عیار یک آلوده کننده در محیط ، به یک روش تجزیه‌ای حساس و صحیح نیاز است و در کنترل پسابهای صنعتی ، تجزیه شیمیایی روزمره حائز اهمیت است.


مطالعات پزشکی و بالینی: عیار عناصر و ترکیبات مختلف در مایعات بدن ، شاخصهای مهمی از بی نظمی‌های فیزیولوژیکی می‌باشند.وجود قند بالا در ادرار که نشانه‌ای از یک حالت دیابتی است و وجود سرب در خون ، از شناخته‌ترین مثالها در این زمینه می‌باشد. که همه به تجزیه کیفی و کمی نیاز دارند

عیارگیری: از دیدگاه تجارتی در برخورد با مواد خام نظیر سنگهای معدنی ، ارزش سنگ معدن ، از روی فلز موجود در آن تعیین می‌شود. این موضوع ، مواد با عیار بالا را نیز غالبا شامل می‌شود. بطوری که حتی تفاوت کم در غلظت می‌تواند از نظر تجاری تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بنابراین یک روش تجزیه‌ای قابل اعتماد و صحیح از اهمیت اساسی برخوردار است.


شیمی فیزیک

 

شیمی فیزیک بخشی از علم شیمی است که در آن ، از اصول و قوانین فیزیکی ، برای حل مسائل شیمیایی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر ، هدف از شیمی فیزیک ، فراگیری اصول نظری فیزیک در توجیه پدیده‌های شیمیایی است. برای آشنایی بیشتر با علم شیمی فیزیک ، باید با زیر مجموعه‌های این علم آشنا شویم و اهداف این علم را در دل این زیر مجموعه‌ها بیابیم. در کشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی شیمی فیزیک در مراکز پژوهشی و علمی است که می‌تواند به تغییرات بسیار مهمی در صنایع مختلف شیمی منجر شود. با بررسی، تعیین سمت و سوی واکنش، تعادل در واکنش های شیمیایی و تعادلات فازی، تغییرات انرژی، الکتروشیمی و سینتیک شیمیایی (Chemical Kinetic)می‌توان صنایع مختلف شیمی را به سمتی هدایت کرد که بیشترین سود ممکن را بدست آورد و همچنین از اتلاف انرژی جلوگیری و راندمان تولید محصول را افزایش داد.


نانو شیمی


برای شروع بهتر است تعریفی عام از علم فناوری نانو داشته باشیم . این فناوری پدیده هزاره سوم می باشد و ورود به این عرصه اجتناب ناپذیر است. در واقع این زمینه را نمی توان به عنوان رشته جدیدی معرفی کرد بلکه رویکردی جدید به کلیه علوم و فنون موجود در مقیاس نانو است .اگر از دیدگاه شیمی و مهندسی شیمی به فناوری نانو نگریسته شود، می توان گفت رشته نانو شیمی تقریباً در تمامی علوم و فنون به کار می رود.به عبارت دیگر در زمینه های مختلفی از جمله سوخت ، پلیمر ، رنگ ، ساخت و ساز ، پوشاک ، دارو ، غذا و به طور کلی هر آنچه که به شیمی و مهندسی شیمی مر بوط می شود، می توان از مزایای این فناوری بهره جست.


فیتوشیمی


فیتوشیمی دانش بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است. به بیان دیگرمی توان گفت شاخه ای از علم شیمی است که موضوع آن، مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهان است. از جمله این ترکیبات، متابولیت های ثانویه گیاهی است. در مفهومی اختصاصی تر، فیتوشیمی با شیمی گیاهان دارویی مرتبط است و در طول قرون متمادی بسیاری از ترکیبات گیاهی نقشی اساسی درصنایع داروسازی داشته اند. تکنیک های رایج دراین علم عبارتند از: استخراج و جدا سازی، تغلیظ، آنالیز و تکنیک های کروماتوگرافی و الکتروفورزکه در نهایت شناخت فرمولهای دقیق ساختاری و مسیرهای بیوسنتزی را امکان پذیر می سازد. شواهد فیتوشیمیایی از جمله شواهد و صفات مورد استفاده در طبقه بندی های فیلوژنتیکی هستند، به گونه ای که در گونه های دارای قرابت و خویشاوندی با یکدیگر، ترکیبات مشابهی یافت می شود اما همیشه نیز این گونه نیست.


بیوشیمی


بیوشیمی علمی با پهنای وسیع و نا محدود است و این علم تمامی علوم پایه ای را در خود جا داده است. تاریخچه این علم به 100 سال نمی رسد ولیکن در طول 50 سال اخیر پیشرفت های خیلی  چشمگیری در این زمینه صورت گرفته . بیوشیمی پایه ی ملکولی یک موجود زنده و واکنش هایی که در طول آن رخ می دهد تا فعالیت های آن را مورد بررسی قرار می دهد . امروزه با کشف پروتئین های خاص در درون سلولی کنتیک آنزیمی مورد بررسی قرار می گیرد .


بیوشیمی شامل 3 رشته است:


1- Structural biochemistry

بیوشیمی ساختمانی :   علمی که به بررسی ساختار یک مولکول مثل پروتئین یا لیپید و یا ... می پردازد .    


2- Metabolic biochemistry

بیوشیمی متابولیکی: علمی که به بررسی واکنشهای متابولیکی و مسیر هایی که مواد مغذی ( nutrient) مثل کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی ها قرار می گیرند را مورد بررسی قرار می دهد .


3-clinical biochemistry

بیوشیمی کلینیکی:  به بررسی علل بروز بیماری می پردازد .
امروزه به طور صد در صد مشخص شده است که بیشتر بیماری هایی که داخلی هستند و توسط عوامل خارجی مثل تصادفات بروز نمی کنند پایه بیوشیمیایی دارند مثلاً دیابت .
بیوشیمی ارتباطات بیماری ها را مورد مطالعه قرار می دهد . 90 تا 95 % بیماری ها تحت تاثیر اختلالات مسیر های بیوشیمی و مهار کننده های شیمیایی ایجاد می شوند . ( بیماری هایی در دام و انسان ).معرفی رشته دبیری زیست شناسی

modir بازدید : 5665 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


هدف اين رشته تربيت کارشناسان متعهد و متخصصى است که از مفاهيم کلى و اساسى زیست شناسی آگاهى کافى داشته جنبه هاى نظرى و کاربردى اين علم را با گذرانيدن واحدهاى نظرى و کاربردى بشناسند و نيازهاى مراکز آموزشى و پژوهشي، توليدى و خدماتى را در زمينه هاى مذکور مرتفع سازند. برنامه هاى آموزشى دوره هاى کارشناسى زیست شناسی به صورت زير برنامه ريزى میشود:

 ۱. دبيرى زیست شناسی و زیست شناسی عمومى
 ۲. رشته زیست شناسی در گرایش هاى (علوم گياهي، علوم جانوري، علوم ميکروبيولوژي، علوم سلولى و مولکولي)

دروس اين دوره به صورت عمومي، پايه، اصلى و تخصصى گرايشى می باشد، اهم موارد لازم به ذکر در مورد گرایش هاى فوق عبارتند از:


بقیه در ادامه مطلب...
معرفی رشته دبیری ریاضی

modir بازدید : 309 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


« ریاضیات علم نظم است و موضوع آن یافتن ، توصیف و درک نظمی است که در وضعیت‎های ظاهراً پیچیده نهفته است و ابزارهای اصولی این علم، مفاهیمی هستند که ما را قادر می‎سازند تا این نظم را توصیف کنیم. » 

 

به گفته متخصصان، ریاضیات علم مدل دهی به سایر علوم است یعنی زبان مشترک نظریات علمی سایر علوم، علم ریاضی می‎باشد و امروزه اگر علمی را نتوان به زبان ریاضی بیان کرد، علم نمی‎باشد.

 
گرایش‎های مختلف این رشته و اهداف آنها عبارتند از:
 
ریاضی محض:
 
هدف از این گرایش تربیت متخصصان جامع در علوم ریاضی است به گونه‎ای که آمادگی لازم برای ادامه تحصیل در زمینه‎های پژوهشی و نیز انتقال علم ریاضی در سطوح دانشگاهی را داشته باشند همچنین از اهداف دیگر این شاخه آشنایی با تجزیه و تحلیل مسایل در قالب ریاضی و مدلسازی آنها می‎باشد.
 
ریاضی کاربردی:
 
هدف از این گرایش تربیت کارشناسانی است که با کسب دانش کافی از ریاضیات، توانایی تحلیل کمی از مسائل صنعتی، اقتصادی و برنامه‎ریزی را کسب نموده و توان ادامه تحصیل در سطوح بالاتر را داشته باشند.
 
ریاضی دبیری:
 
هدف از شاخه دبیری، تربیت دبیران و کارشناسان متخصص آموزش ریاضی است که پاسخگوی نیازهای آموزش و پرورش کشور در سطوح پیش دانشگاهی می‎باشند.
 
ماهیت ریاضیات:
 
ریاضیات بر خلاف تصور برخی از افراد یکسری فرمول و قواعد نیست که همیشه و در همه جا نتوان از آن استفاده کرد بلکه ریاضیات درست فهمیدن صورت مسأله و درست فکر کردن برای رسیدن به جواب است و برای بدست آوردن این توانایی، دانشجو باید پشتکار و صبوری لازم را داشته باشد تا بتواند حتی به مدت چندین ساعت در مورد یک مسأله ریاضی فکر کرده و در نهایت با ابتکار و خلاقیت آن را حل کند.
 
به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته می‎توانند پس از پایان تحصیلات در ادارات دولتی برای مسئولیتهایی که به نوعی با تجزیه و تحلیل مسایل کاربرد دارند، در بخش خصوصی در اموری همانند طراحی سیستم‎ها در امر بهینه سازی و بهره‎وری، در بخش صنعت برای اموری همانند مدل سازیهای ریاضی و در آموزش و پرورش و... مسئولیتهای متفاوتی را به عهده بگیرند.
 
تعامل بین ریاضیات کاربردی و محض:
 
به گفته کارشناسان بهتر است بگوئیم ریاضیات و کاربردهای آن، نه اینکه ریاضیات را به محض و کاربردی تفکیک کنیم چرا که به اعتقاد ریاضیدانها هیچ مقوله ریاضی نیست که روزی کاربردی برای آن پیدا نشود.
 
ریاضیات محض،بیشتر به قضایا و استدلال‎ها، منطق موجود در آنها و چگونگی اثباتشان می‎پردازد اما در ریاضیات کاربردی چگونگی استفاده از قضایا آموزش داده می‎شود به عبارت دیگر در این شاخه کاربرد ریاضیات در مسایل موجود در جامعه بیان می‎گردد.
 
وقتی صحبت از ریاضی محض می‎شود نباید تصور کرد که تنها باید در گوشه‎ای نشست و به حل مسایل ریاضی پرداخت بلکه این علم، به خصوص در مدارج بالا، ارتباط نزدیکی با طبیعت دارد به عبارت دیگر ایده‎های ریاضی از ذهن پژوهشگران نمی‎روید بلکه ریاضیدانها غالباً الهام خود را از طبیعت می‎گیرند و به گفته فوریه ریاضیدان مشهور فرانسوی «تعمق در طبیعت، پر بارترین منابع اکتشاف ریاضی است.»
 
باید توجه داشت که امروزه دو گرایش محض و کاربردی چنان درهم ادغام شده‎اند که مرزی را نمی‎توان بین آنها مشخص کرد. گاه یک تئوری کاملاً محض وارد مرحله کاربردی شده و چون در عمل با مشکل روبرو می‎شود بار دیگر به حوزة تئوری بر می‎گردد و در نهایت پس از رفع نقایص دوباره وارد مرحله کاربردی می‎شود یعنی یک تعامل و ارتباط دو جانبه‎ای بین ریاضی کاربردی و محض وجود دارد و هر یک از این دو شاخه از تجربیات شاخه دیگر به بهترین نحو استفاده می‎کند و به همین دلیل یک ریاضیدان موفق باید از هر دو شاخه اطلاع داشته باشد.
 
آینده شغلی ، بازارکار و درآمد:
 
کاربرد ریاضی در علوم مختلف انکارناپذیر است، برای مثال آنالیز تابعی درمکانیک کوانتومی و یا آنالیز هارمونیک در مسایل فیزیکی بالاخص مسایل مربوط به مبحث موج و نوسان کاربرد بسیار زیادی دارد و یا در بیشتر رشته‎های مهندسی،معادله لاپلاسی که یک معادله ریاضی است مورد استفاده قرار می‎گیرد. در جامعه شناسی نیز نظریه احتمال و نظریه گروهها نقش بسیار مهمی ایفا می‎کند. همچنین آنالیز حقیقی در صنعت نفت دارای چنان کاربردی است که ریاضیات نفت از مباحث مورد بحث در آنالیز تصادفی است. در کل باید گفت که همه صنایع، زیر ساخت ریاضی دارند و به همین دلیل در همه مراکز صنعتی و تحقیقاتی دنیا، ریاضیدانها در کنار مهندسان و دانشمندان سایر علوم، حضوری فعال دارند و به گفته متخصصان اگر در جامعه ما مشاغل جنبه علمی داشته باشند قطعاً به تعداد قابل توجهی ریاضیدان نیاز خواهیم داشت زیرا یک ریاضیدان می‎تواند مشکلات را به روش علمی حل کند.
 
برای مثال یک مهندس الکترونیک از آنالیز تابعی و فرایندهای تصادفی استفاده می‎کند و یا یک برنامه‎ریز پروژه‎های اقتصادی از مطالب پیشرفته آماری مانند سریهای زمانی به عنوان ابزار کار یاری می‎گیرد. برخی از دانشجویان ریاضی بر این باورند که درست است که در جامعه ما مکان مشخصی برای جذب فارغ التحصیلان رشته ریاضی وجود ندارد اما یک دانشجوی ریاضی حتی یک لیسانس ریاضی به دلیل نظم فکری و بینش عمیقی که در طی تحصیل بدست می‎آورد می‎تواند با مطالعه و تلاش در بسیاری از مشاغل، حتی شغل‎هایی که در ظاهر ارتباطی با ریاضی ندارد موفق گردد.
 
مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و نحوه پذیرش دانشگاهها در این مقاطع:
 
فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ریاضی کاربردی می‎توانند در مقاطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مختلف: تحقیق در عملیات، آنالیز عددی، بهینه سازی و نظریه کنترل به تحصیل ادامه دهند. فارغ التحصیلان کارشناسی ریاضی محض و دبیری می‎توانند در مقاطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مختلف آنالیز ریاضی، جبر، هندسه و توپولوژی و معادلات دیفرانسیل ادامه تحصیل دهند همچنین برخی از دانشگاهها نیز که تنها به عنوان محض یا کاربردی دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد می‎پذیرند(به عنوان مثال دانشجوی صنعتی شریف و یا صنعتی امیر کبیر) با ارائه رشته‎هایی همچون ریاضیات مالی و نظریه گراف و کاربردهای آن و... دانشجو را با طیف متنوع و گسترده‎ای از دانش ریاضیات روبرو می‎کند و افق جدیدی را در برابر او می‎گستراند.
 
نظر به اینکه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به جنبه‎های پژوهشی، تحقیقاتی و کاربردی با دیدی عمیق‎تر پرداخته می‎شود فارغ التحصیلان این مقاطع می‎توانند تواناییهای علمی و تحقیقاتی و محاسباتی زیادی کسب کرده و در کارهای اجرایی نقش مهم و ارزنده‎ای داشته باشند فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‎توانند با توجه به تخصص ویژه خود در مراکز علمی و پژوهشی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهها، صنایع و مراکز آموزش عالی به عنوان عضو هیأت علمی و یا عضو پژوهشی جذب گردند.معرفی رشته راهنمایی و مشاوره

modir بازدید : 245 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


موضوع اين رشته تحصيلي:

مشاوره به افراد آموزش مي دهد که چه کنند تا دچار بحرانهاي روحي نگردند و راه پيشرفت و تکامل را راحتتر و سريعتر طي نمايند. بخش ديگري از مشاوره نيز شامل حال افرادي مي شود که دچار بحران شده اند و اکنون نمي دانند که چگونه بايد از بحران مورد نظر عبور کرده و يا با آن کنار بيايند. که در اينجا مشاور به فرد مراجعه کننده کمک مي کند تا بتواند بر بحران موجود غلبه کند. مشاوره بيشتر جنبه کاربردي دارد و از تحقيقات و داده هاي روانشناسي براي حل مشکلات مردم ياري مي گيرد، مردم عادي که با بحرانهاي روحي روبرو هستند.

توانايي هاي لازم:


خوب گوش دادن و خوب سخن گفتن دو ويژگي مهم و ضروري براي دانشجوي رشته مشاوره است. يک مشاور بايد بتواند با صبر و بردباري و آرامش دروني خود، فضاي مناسبي براي مراجعه کننده ايجاد کند و به او اجازه دهد که خود را تخليه کرده و دغدغه هاي ذهني خويش را بيان کند. يک مشاور خوب بايد از مسائل اقتصادي، سياسي، اجتماعي و مذهبي نيز اطلاع داشته باشد.

موقعيت شغلي در ايران:

مشاوره داراي ابعاد مختلفي است و مي توان براي انتخاب رشته تحصيلي، ازدواج، شغل يابي، نحوه ارتباط در يک محيط صنعتي، نحوه ارتباط اعضاي خانواده و يا نحوه روبرو شدن با بحرانهاي دوران نوجواني و جواني از مشاور استفاده کرد. امروزه شغل مشاوره يکي از شغلهاي تعريف شده در آموزش و پرورش است. و هر مدرسه در مقطع متوسطه و يا پيش دانشگاهي حداقل نياز به يک مشاور دارد. به همين دليل با کمبود کارشناس در رشته مشاوره روبرو هستيم. در ضمن يک مشاور مي تواند به غير از آموزش و پرورش در بهزيستي، کميته امداد، فرهنگسراها، مراکز بازپروري و زندانها به کار مشاوره بپردازد.

درس هاي اين رشته در طول تحصيل:


دروس پايه و اصلي:


رياضيات پايه، مباني جامعه شناسي، انسان از ديدگاه اسلام، روانشناسي عمومي، اصول فلسفه آموزش و پرورش آمار توصيفي، آموزش و پرورش ابتدايي، راهنمايي و متوسطه، جامعه شناسي آموزش و پرورش، روانشناسي از ديدگاه دانشمندان اسلامي، مباني راهنمايي و مشاوره، فيزيولوژي انسان (اعصاب و غدد)، آمار استنباطي، روشها و فنون راهنمايي و مشاوره، سنجش و اندازه گيري در علوم تربيتي، روشها و فنون تدريس، نماد خانواده در اسلام ايران، روانشناسي رشد، روش تحقيق در علوم تربيتي و مشاوره، مقدمات مديريت آموزشي، روانشناسي يادگيري، توليد و کاربرد مواد آموزشي، مباني کامپيوتر، روانشناسي شخصيت، روانشناسي تربيتي، آسيب شناسي رواني، مسائل جوانان و نوجوانان، روانشناسي اجتماعي، روانشناسي و آموزش افراد استثنايي، بازي درماني، اختلالات يادگيري، آسيب شناسي اجتماعي، بهداشت رواني.

دروس تخصصي:

راهنمايي و مشاوره تحصيلي، راهنمايي و مشاوره شغلي، کاربرد آزمونهاي رواني1( هوش، استعداد، رغبت)، کاربرد آزمونهاي تشخيصي و شخصيت در مشاوره، نظريه مشاوره و روان درماني، راهنمايي و مشاوره گروهي، مشاوره خانواده، مددکاري اجتماعي در مشاوره، روشهاي تغيير و اصلاح رفتار، متون تخصصي زبان، پروژه تحقيقاتي، تمرين عملي مشاوره( فعاليتهاي راهنمايي)، تمرين عملي مشاوره( فعاليتهاي مشاوره اي).


معرفی رشته تربیت بدنی

modir بازدید : 272 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


موضوع اين رشته تحصيلي:


تربيت بدني رشته ميان رشته اي مي باشد که از علوم مختلف براي تقويت و تربيت جسم و روان انسان استفاده مي کند. اين رشته از يک سو مشتمل بر يکسري رشته هاي پايه ي پزشکي مي باشد تا جايي که فارغ التحصيل آن تا حد يک پزشکيار با جسم انسان آشنا مي شود و از سوي ديگر بخشي از دروس اين رشته شامل علوم تربيتي است تا دانشجوي اين رشته با تنش و واکنش انسانها آشنا شود و بتواند به عنوان يک مربي با ورزشکاران يا دانش آموزان به درستي برخورد کند. و بالاخره يک بعد اين رشته شامل علوم ورزشي مي شود يعني دانشجو، علوم ورزشي را به صورت علمي و عملي آموزش مي بيند تا بتواند در رشته هاي مختلف ورزشي مهارت داشته باشد و همچنين توانايي تحقيق در علوم ورزشي را به دست بياورد.

توانايي هاي لازم:

دانشجوي اين رشته بايد از کودکي ورزشکار باشد. چون يکسري از مهارت هاي پايه اي را مثل ژيمناستيک و يا دوميداني که نياز به هماهنگي کامل عصب و عضله دارد، نمي توان در بزرگسالي فراگرفت. در ضمن افرادي که از کودکي اهل ورزش هستند، انگيزه ي بيشتري براي فراگيري مطالب علمي و عملي از خود نشان مي دهند. گفتني است که قد آقايان داوطلب رشته تربيت بدني بايد حداقل 165 سانتي متر و خانم ها 158 سانتي متر باشد (قهرمانان تيم ملي از شرط ياد شده مستثني هستند) و حداقل ديد چشم آنها بايد باشد. گفتني است که اين رشته بصورت نيمه متمرکز دانشجو مي گيرد. يعني در يک آزمون عملي مهارت، آمادگي و توانايي جسمي دانشجويان سنجيده مي شود.

موقعيت شغلي در ايران:

فارغ التحصيل تربيت بدني مي تواند به عنوان مربي و مسوول ورزش در وزارتخانه ها و بعضي از وزارتخانه ها که بخش تربيت بدني دارند، فعاليت کند. همچنين مي تواند در ساخت وسايل و البسه ورزشي مشاور يک طراح باشد. چون نظرات يک کارشناس ورزشي نقش موثري در بهبود وسايل ورزشي دارد. در کل فارغ التحصيل اين رشته اگر فرد فعالي باشد، هيچ وقت بيکار نمي ماند چون مي تواند به عنوان مربي در باشگاههاي ورزشي آزاد فعاليت کند و يا به عنوان مربي، کارشناس يا مربي بدنسازي جذب سازمان تربيت بدني شود.

درس هاي اين رشته در طول تحصيل:


دروس پايه:


آناتومي انساني، فيزيولوژي انساني، شيمي عمومي، فيزيک عمومي، رياضيات پايه و مقدمات آمار، کمکهاي اوليه، زيست شناسي.


دروس اصلي:


اصول فلسفه آموزش و پرورش، مباني برنامه ريزي آموزش متوسطه، روانشناسي کودکي و نوجواني، روانشناسي تربيتي، اصول و فنون مشاوره و راهنمايي، سنجش و اندازه گيري، توليد و کاربرد مواد آموزشي، روشها و فنون تدريس، مديريت آموزشي.


دروس تخصصي:


اصول و مباني تربيت بدني، تاريخ تربيت بدني، تغذيه و ورزش، آسيب شناسي ورزشي، رشد و تکامل حرکتي، فيزيولوژي ورزشي، يادگيري حرکتي، سنجش و اندازه گيري در تربيت بدني، بهداشت و ورزش، تربيت بدني در مدارس، مديريت سازمانهاي ورزشي ، مديريت و طرز اجراي مسابقات، زبان اختصاصي، حرکت شناسي ورزشي، حرکات اصلاحي، تربيت بدني و ورزش معلولين، مقدمات بيومکانيک ورزشي، مباني رواني و اجتماعي، تربيت بدني، آمادگي جسماني، فوتبال، دو و ميداني ، ژيمناستيک، شنا، واليبال، بسکتبال، هندبال، تنيس روي ميز، کشتي، بدمينتون.منبع:

edunews.ir


معرفی رشته زبان و ادبیات عرب

modir بازدید : 349 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


اهمیت زبان و اهمیت عربی در نظام جمهوری اسلامی بر احدی پوشیده نیست زبان عربی که در واقع کلید فهم فرهنگ قرآنی و اسلامی و بهترین وسیله ارتباط میان کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران بشمار می رود در رژیم منحوس گذشته به علت سیطره فرهنگ غربی و دور نگاهداشتن جامعه اسلامی ایران از آشنایی به فرهنگ و علوم اسلامی نه تنها مورد توجه نبود بلکه آموزش این زبان هم موانعی ایجاد می شد. امروز به جهت انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) توجه به این زبان بیش از هر چیزی ضرورت دارد و رسالت دینی و علمی این زبان برای آشنا ساختن همه مردم بخصوص طبقات تحصیل کرده در سطوح مختلف بس عظیم و دشوار است براین اساس طرح تربیت کارشناس آزاد در زبان عربی بوسیله کمیته تخصصی زبان عربی گروه علوم انسانی شورای عالی برنامه ریزی تهبه گردیده و مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس این دوره به شرح زیر به تصویب رسید.


طول دوره تحصیل:


دوره کارشناسی آزاد و ادبیات عربی چهار سال و دروس این رشته هشت نیسمال و بصورت واحدی است طول هر نیسمال 17 هفته است و زمان تدریس هر واحد درس از نوع نظری 17 ساعت و عملی 24 ساعت در طول یک نیم سال تحصیلی است.


تعداد واحدها:


تعداد واحدهای درسی این دوره 135 واحد به شرح زیر می باشد.


1- دروس عمومی 18 واحد

2- دروس پایه و اصلی و تخصصی 17 واحد
دروس پایه و اصلی و تخصصی از هم متمایز نشده است. کلاً دروس اختصاص و الزامی است.


تبصره :


متون اسلامی از دروس عمومی دوره کارشناسی آزاد در رشته زبان و ادبیات عربی خارج است. زیرا دانشجویان این رشته از معلومات و توانائی بیشتری نسبت به دانشجویان غیر رشته عربی برخوردار می باشند و نیازی به گذراندن درس مذکور ندارند.


نقش و توانایی یا کارایی:


دانشجویان این رشته از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی می توانند نیاز ادارات مختلف امور خارجه - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - کتابخانه های عمومی - سازمان میراث فرهنگی - رسانه های گروهی و غیره را از لحاظ زبان عربی و تا حدودی تحقیقاتی برآورده نمایند اگر دروس تربیت دبیری را بعداً انتخاب نمایند می توانند به سمت دبیری زبان عربی در وزرات آموزش و پرورش استخدام شوند وعلاوه برآن توانایی ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری کسب نمایند.


ضرورت و توانایی:


با توجه به نیازهای کشور جمهوری اسلامی برای محقق و مترجم زبان عربی در سطوح مختلف و همچنین احتیاج کشور به تحقیق در معارف اسلامی وجود این رشته های ضروری در نظام آموزش عالی است. دروس دوره هشت ترمي رشته زبان و ادبيات عربي


                    
خيرکد درسنام درس(اختياري)نوع

ترم 1
1 101 معارف اسلامی -1 خير عمومي    
2 105 تربیت بدنی -1 خير عمومي    
3 21208015 انشاء 1 خير اصلي    
4 21261018 صرف 1 خير اصلي    
5 21261029 نحو 1 خير اصلي    
6 21261245 مکالمه 1 خير اصلي    
7 21263070 متون حدیث خير اصلي    
8 21263149 قرائت وترجمه وتجویدقران کریم خير اصلي    
ترم 2
9 110 تربیت بدنی -2 خير عمومي  پیش نیاز
10 250 فارسی عمومی خير عمومي    
11 21261030 تمرین صرف ونحو 1 خير اصلي    
12 21261109 تاریخ ادبیات ازدوره جاهلی تاپایان دوره اموی خير اصلي    
13 21261176 متون نظم ونثرازدوره جاهلی تاپایان دوره اموی خير اصلي    
14 21261256 مکالمه 2 خير اصلي  پیش نیاز
15 21263081 نهج البلاغه - متون خير اصلي    
16 21263127 روش تحقیق وماخذشناسی خير اصلي    
ترم 3
17 106 معارف اسلامی -2 خير عمومي  پیش نیاز
18 21261041 صرف 2 خير اصلي  پیش نیاز
19 21261110 تاریخ ادبیات دوره عباسی اول خير اصلي    
20 21261187 متون نظم ونثردوره عباسی اول خير اصلي    
21 21261267 انشا 2 خير اصلي  پیش نیاز
22 21261289 فن ترجمه خير اصلي    
23 21263036 مکالمه 3 خير اصلي  پیش نیاز
24 21263116 قرائت متون تفسیری قرآن کریم خير اصلي    
25 21263138 قرائت متون عرفانی خير اصلي    
ترم 4
26 112 انقلاب اسلامی و ریشه ها خير عمومي    
27 21261052 نحو 2 خير اصلي  پیش نیاز
28 21261121 تاریخ ادبیات دوره عباسی دوم خير اصلي  پیش نیاز
29 21261198 متون نظم ونثردوره عباسی دوم خير اصلي  پیش نیاز
30 21261303 ترجمه ازعربی بفارسی وبالعکس خير اصلي  پیش نیاز
31 21262011 آزمایشگاه 1 خير تخصصي    
32 21263047 انشا 3 خير اصلي  پیش نیاز
33 21263172 عروض وقافیه خير اصلي    
ترم 5
34 251 زبان خارجه عمومی خير عمومي    
35 21261063 تمرین صرف ونحو 2 خير اصلي  پیش نیاز
36 21261143 تاریخ ادبیات دوره اندلس خير اصلي    
37 21261201 متون نظم ونثرازسقوطبغدادتادوره معاصر خير اصلي    
38 21261212 متون نظم ونثردوره اندلس خير اصلي    
39 21261278 روزنامه هاومجلات عربی خير اصلي    
40 21263150 علوم بلاغی 1 خير اصلي    
ترم 6
41 111 تاریخ اسلام خير عمومي    
42 21261074 فقه اللغه خير اصلي    
43 21261154 تاریخ ادبیات دوره معاصر 1 خير اصلي    
44 21261223 متون نظم ونثرمعاصر 1 خير اصلي    
45 21263025 آزمایشگاه 3 خير اصلي  پیش نیاز
46 21263069 ادب سیاسی- ادب متعهداهل بیت -ع خير اصلي    
47 21263092 زبان خارجه تخصصی 1 خير اصلي    
48 21263161 علوم بلاغی 2 خير اصلي  پیش نیاز
49 21263183 متون‌نظم‌ونثرعربی‌درایران ازآغازتاسقوط بغداد خير اصلي    
ترم 7
50 252 اخلاق وتربیت اسلامی خير عمومي    
51 21261085 ادبیات تطبیقی خير اصلي    
52 21261096 نقدادبی خير اصلي    
53 21261165 تاریخ ادبیات دوره معاصر 2 خير اصلي  پیش نیاز
54 21261234 متون نظم ونثرمعاصر 2 خير اصلي  پیش نیاز
55 21261290 نامه نگاری وخلاصه نویسی خير اصلي    
56 21263058 ادب سیاسی دراسلام خير اصلي    
57 21263105 زبان خارجه تخصصی 2 خير اصلي  پیش نیاز
58 21263194 متون نظم ونثرعربی درایران ازسقوط بغدادتادوره م خير اصلي  پیش نیاز
ترم 8
59 101 معارف اسلامی -1 خير عمومي    
60 105 تربیت بدنی -1 خير عمومي    
61 106 معارف اسلامی -2 خير عمومي  پیش نیاز
62 110 تربیت بدنی -2 خير عمومي  پیش نیاز
63 111 تاریخ اسلام خير عمومي    
64 112 انقلاب اسلامی و ریشه ها خير عمومي    
65 250 فارسی عمومی خير عمومي    
66 251 زبان خارجه عمومی خير عمومي    
67 252 اخلاق وتربیت اسلامی خير عمومي    

معرفی رشته علوم تربیتی

modir بازدید : 990 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


معرفی رشته علوم تربیتی؟علوم تربيتي (تعريف، فايده و گرايش‌ها)

علوم تربيتي در ميان رشته‌‌هاي علوم انساني مجموعه‌‌‌اي از دانش‌هاي به هم پيوسته است که به بررسي مباني، اصول، اهداف، روش‌ها و حل زمينه‌ها و عوامل تعليم و تربيت مي‌پردازد و از روش عقلي و بحث‌هاي فلسفي در تعليم و تربيت و نيز روش‌هاي علمي و يافته‌هاي روان‌شناسي، جامعه‌شناسي و... در مباحث نظري و کاربرد سود مي‌برد.


بقیه را در ادامه مطلب بخوانید...

معرفی رشته ارتباط تصویری

modir بازدید : 312 پنجشنبه 28 شهريور 1392 نظرات ()


دیباچه:


تابلوی اول از وجود یک رستوران خبر می‌دهد. تابلوی دوم مکان یک باجه پست را نشان می‌دهد و تابلوی سوم می‌گوید که در اینجا یک جایگاه سوخت‌رسانی است. البته این اطلاعات به زبان نوشتاری بیان نشده است. چرا که امروزه با وجود صد زبان و 5 هزار گویش، نمی‌توان برای معرفی مراکز و مکان‌های مختلف از زبان نوشتاری استفاده کرد. بلکه این زبان تصویری است که با ساخت علائم و نشانه‌ها‌ در هواپیماها، جاده‌ها و هتل‌ها، پیام‌ها را سریعتر انتقال می‌دهد.البته نباید تصور کرد که زبان تصویری یا به عبارت دیگر ارتباط تصویری، تنها به ساخت علائم و سمبل‌های تصویری می‌پردازد بلکه هنر ارتباط تصویری حیطه بسیار وسیعی را در بر‌می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به نوشتن زیبای کلمات، رسم منحنی و نمونه‌های آماری، تهیه آگهی مطبوعاتی و پوستر، صفحه‌آرایی و ده‌ها مورد دیگر اشاره کرد. به زبان دیگر کلیه طر‌ح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی می‌باشند. هدف‌ رشته‌ ارتباط‌ تصویری‌ آموزش‌ این‌ هنر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ است. در واقع رشته ارتباط تصویری توانایی‌های‌ دانشجویان‌ در امور تبلیغات‌ فرهنگی‌ یا تجاری‌ را ارتقا می‌دهد که‌ در این میان تبلیغات‌ فرهنگی‌ شامل‌ تصویرسازی‌ کتب‌، ساخت‌ پوستر، تبلیغات‌ برای‌ نشریات‌ و جراید مانند صفحه‌آرایی‌ و آگهی‌های‌ مطبوعاتی‌ می‌شود و تبلیغات‌ تجاری‌ نیز شامل‌ تبلیغات‌ نمایشگاه‌های‌ بازرگانی‌ مانند غرفه‌سازی‌ و غرفه‌آرایی‌ یا تبلیغات‌ برای‌ کالاهای‌ مختلف‌ است‌. در ضمن‌ ارتباط‌ تصویری‌ دارای‌ شاخه‌های‌ دیگری‌ مانند آرم‌سازی‌، انیمیشن‌ و طراحی‌ راهنمای‌ محیطی‌ می‌باشد.


توانایی‌های‌ لازم :

دانشجوی‌ ارتباط‌ تصویری‌ باید علاوه‌ بر خلاقیت‌، عاشق‌ این‌ کار بوده‌ و طراحی‌ قوی‌ و زبردست‌ باشد. چون‌ طراحی‌ اساس‌ کار یک‌ گرافیست‌ است‌ و در ضمن‌ باید با رنگ‌ به‌ عنوان‌ عامل‌ تکمیل‌کننده‌ فرم‌ آشنا باشد. همچنین‌ یک‌ طراح‌ باید با شاخه‌های‌ مختلف‌ هنری‌ آشنایی‌ کامل‌ داشته‌ باشد. چون‌ یک‌ گرافیست‌ امکان‌ دارد از تکنیک‌های‌ عکاسی‌، چاپ‌، خوشنویسی‌، نقاشی‌، طراحی‌ صنعتی‌، اصول‌ و مبانی‌ صنایع‌ دستی‌ در کارش‌ استفاده‌ کند‌ و پیام‌ مورد نظرش‌ را به‌ مرحله‌ اجرا برساند. بالاخره‌ هنرمند این‌ رشته‌ لازم‌ است‌ با علومی‌ مثل‌ جامعه‌شناسی‌، روانشناسی‌، بازاریابی‌ و ادبیات‌ آشنا باشد. زیرا یک‌ پیام‌ تبلیغاتی‌ باید با توجه‌ به‌ مخاطب‌ آن‌ ساخته‌ شود؛ یعنی‌ باید توجه‌ داشت‌ که‌ مخاطب‌ این‌ پیام‌ از نظر فرهنگی‌، اقتصادی‌ و خواسته‌ها و علایق‌ در چه‌ سطحی‌ است‌. گفتنی‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ به‌ صورت‌ نیمه‌متمرکز گزینش‌ می‌شوند؛ یعنی‌ علاوه‌ بر آزمون‌ علمی‌، استعداد و خلاقیت‌ دانشجویان‌ در یک‌ آزمون‌ عملی‌ نیز سنجیده‌ می‌شود.


موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌ :

برای‌ یک‌ فارغ‌التحصیل‌ ارتباط‌ تصویری‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ زیادی‌ وجود دارد چون‌ تنها بخشی‌ از کار او تبلیغات‌ می‌باشد و این‌ در حالی‌ است‌ که‌ تبلیغات‌ محدوده‌ خاصی‌ ندارد و از تبلیغ‌ یک‌ خودکار گرفته‌ تا تبلیغ‌ یک‌ کالای‌ فرهنگی‌ مثل‌ تئاتر یا سینما در حیطه‌ دانش‌ متخصص ارتباط تصویری می‌گنجد. از سوی‌ دیگر تصویرسازی‌ و طراحی‌ روی‌ جلد کتب‌، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها و تهیه‌ آرم‌ و نشانه‌ نیز در حیطه‌ کار یک‌ متخصص‌ ارتباط‌ تصویری‌ قرار دارد. در کل‌ باید بگوییم‌ که‌ در ایران‌ دو شاخه‌ عمده‌ کاری‌ برای‌ یک‌ گرافیست‌ وجود دارد یکی‌ چاپ‌ و انتشارات‌؛ یعنی‌ طرحی‌ که‌ در نهایت‌ با چاپ‌ و تولید انبوه‌ سروکار دارد مثل‌ تصویرسازی‌ کتاب‌، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها و تهیه‌ پوستر و بروشور و دیگری‌ گرافیک‌ تلویزیونی‌ است‌؛ یعنی‌ گرافیست‌ تعیین‌ می‌کند که‌ برای‌ مثال‌ مجری‌ تلویزیون‌ چه‌ لباسی‌ با چه‌ رنگی‌ بپوشد که‌ هم‌ مناسب‌ باشد و هم‌ تفاوت‌ رنگ‌ها در گیرنده‌ها اعم‌ از رنگی‌ یا سیاه‌ و سفید به‌ خوبی‌ مشخص‌ گردد.


درس ‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :

طراحی‌ پایه‌، مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ حجم‌سازی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌، تاریخچه‌ کتابت‌، خوشنویسی‌، عکاسی‌ پایه‌، ارتباط‌ تصویری‌، چاپ‌ دستی‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، تصویرسازی‌، کارگاه‌ عکس‌ رنگی (انسان‌،طبیعت‌وطراحی‌) ، تجزیه‌ و تحلیل‌ هنرهای‌ تجسمی‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ معاصر، تجزیه‌ و تحلیل‌ آثار ارتباط‌ تصویری‌، چاپ‌ ماشینی‌، تصویر متحرک‌، طرح‌ عملی‌ جامع‌، پروژه‌ نهایی‌.منبع:


کتاب آشنایی با رشته های دانشگاهی سازمان سنجش آموزش کشور

تالیف خانم فیروزه سودایی ونرم افزار سامان رشته ی سازمان سنجش.تشویق و ویژگی های آن...؟؟

modir بازدید : 322 دوشنبه 14 مرداد 1392 نظرات ()


 

فواید تشویق

1. تشويق محرک قدرتمند: تشويق مي تواند مولد انرژي و محرک کار و تلاش بيشتري براي افراد گردد. وقتي فرد احساس مي کند که کارش مفيد بوده و در عين حال سود بخش است، با قدرت و نيروي بيشتري به کار خواهد پرداخت و چه بسا اين کار نيک از عادات نيکويي گردد که شخص در صورت عدم انجام آن احساس کمبود و ناراحتي مي کند.

2. مداومت در کار نيک: زماني که شخص از نظر روحي و رواني احساس کند که مفيد واقع شده است، تلاش مي کند تا کارش دوام داشته باشد.

. ايجاد حس اعتماد به نفس: چه بسيار افرادي که در اثر نداشتن اعتماد به نفس، دست به کاري نمي زنند و ترسشان اين است که مبادا کارشان مفيد واقع نشود و يا مورد توجه جامعه و اطرافيان قرار نگيرند و همين امر سبب مي شود که اعتماد به نفسشان را از دست داده و نشان و ابداع و نوآوري در کارشان کمتر ديده شود. در حالي که چه بسيار از اين افراد، قدرت و کارايي بسيار دارند و استعدادهاي درخشاني در وجودشان است که بايد شکوفا گردد ولي متاسفانه در مواردي هيچ گاه بروز پيدا نمي کند.

4. ايجاد دلگرمي: شخص مي داند که کار نيک او را ديگران درک کرده اند و اين حداقل پاداشي است که او را به کارهاي نيک ديگر وادار مي کند و اين خود تلقين قدرت به افراد است.

5. ايجاد روحيه مقاومت: ديگر فايده ايجاد روحيه مقاومت و صبر است، زيرا شخص مي خواهد رضايت افراد را به دست آورد و به تحسين و تشويق آنها دست يابد و در اين راه هر گونه سختي حاضر است تحمل کند.

6. رضايت خاطر: تشويق سبب رضايت خاطر و لذت روحي مي شود.

7. ايجاد عادات پسنديده: تشويق باعث شده در افراد عادات پسنديده ايجاد گردد.

8. ترميم و بازيابي قوا: تشويق باعث مي شود شکست ها که در اثر عوامل مختلف براي اشخاص پيش آمده و روان آنها را مجروح کرده است، دوباره ترميم پيدا کند و در نتيجه شخص تا حدودي ناکامي ها را فراموش نمايد و در جهت اصلاح نقص هاي خود تلاش کند.

 

 


 


 اثرات نامطلوب عادت به تشويق

بايد سعي شود (فرزندان، افراد، بچه ها) به تشويق و جايزه عادت نکنند، به طوري که اگر مورد تشويق قرار نگرفتند و يا جايزه اي دريافت نکردند، از کار نيک باز نمانند. بايد دقت شود که تشويق هدف واقع نشود، بلکه براي رسيدن به اهداف عالي باشد. به طوري که انگيزه شخص از انجام کار نيک، فقط پاداش و جايزه نباشد. روانشناسان در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده اند: کودکاني که عادت به تشويق در آنها ايجاد شود، در بزرگي کساني هستند که بدون گرفتن پاداش حاضر نيستند به همنوعان خود کمک کنند.


بقیه در ادامه مطلب .... 

80 نکته کاربردی برای تدریس ویژه دبیران

modir بازدید : 333 دوشنبه 14 مرداد 1392 نظرات ()

امروزه آموزش و پرورش رسمی در پی آمادگی برای زندگی آینده از طریق یادگیری مفید و مؤثر است وکلا تدریس عبارتست از:


تعامل یا رفتار متقابل معلم و دانش آموز بر اساس طرح منظم و هدفدار برای ایجاد تغییرات مطلوب و تسهیل یادگیری فرد و شناخت او از جهان است.

و تدریس خوب : تدریسی است که به خوب یاد گرفتن فراگیران کمک کند. در این فرایند یادگیرنده باید فعال باشد. به بحث بپردازد،مسائل را حل کند و با استفاده از راهنمایی های معلم به کسب تجربه بپردازد.

معلمان در حالی که به شاگردان در کسب اطلاعات ، مهارتها، راههای تفکرو ابراز نظرات خود کمک می کنند، باید به آنان نحوه ی یادگیری را نیز درس دهند.

چگونگی انجام تدریس اثر بسیاری بر توانایی شاگردان برای آموزش خودشان دارد . معلمان موفق تنها ارائه دهندگان مطالب نیستند بلکه آنان شاگردان خود را به تکالیف شناختی و اجتماعی وادار می نمایند و به آنان چگونگی کسب، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات را می آموزند تا چگونگی فراگیری را یاد بگیرند و منابع را به طور مؤثر به کار ببرند.لذا نقش عمده تدریس ،خلق یادگیرندگان فعال ، خلاق و قدرتمند است.

هشتاد نکته ی مهم در یک تدریس موفق:

1- با توکل به خدا و نام خدا کلاس را شروع کنیم.

2- اخلاص در عمل تدریس و تقوا را رعایت کنیم.

3- زمان هر جلسه تدریس را در نظر داشته باشیم تا با کمی یا زیادی وقت مواجه نشویم.

4- وقت کلاس را به مطالب بیهوده و کم فایده صرف نکنیم.

5- سعی کنیم ساعت تدریس را تغییر ندهیم.

6- به هنگام تدریس، نشاط روحی و عاطفی خود را حفظ کنیم.

7- با خوشرویی تدریس کرده و همواره چهره بشّاشی داشته باشیم.

8- احساسات و عواطف دانش آموزان را جریحه دار نکنیم.

9- تلاش کنیم فضایی عاطفی بوجود آوریم.

 10- سعه ی صدر داشته باشیم و از فضل فروشی بپرهیزیم.

 11- وفای به عهد، خوش قولی و تواضع در تدریس را از یاد نبریم.

 12- به هنگام تدریس؛ آرامش خود را حفظ کنیم.

 13- از قضاوت ناصحیح نسبت به دانش آموزان پرهیز کنیم.

 14- اشتباهات خود را توجیه نکنیم.

 15- از علماء ،بزرگان و شخصیتهای دینی با احترام نام ببریم.

 16- از به کار بردن کلمات خارج از نزاکت بپرهیزیم.

 17- پرگوئی نکنیم، در واقع آنقدر بگوئیم که می توانیم بشنویم.

 18- رازدار و محرم اسرار دانش آموزان باشیم.

 19- از تعصب بیجا بپرهیزیم.

 20- از دانش آموزان توقعات بیش از اندازه نداشته باشیم.

 21- رسا و روان بودن کلمات و جملات را رعایت کنیم.


 بقیه در ادامه مطلب...


 

مسائلی که یک معلم باید هنگام تدریس مد نظر داشته باشد

modir بازدید : 308 یکشنبه 13 مرداد 1392 نظرات ()

معلمان گرامی از این امر واقف اند که تدریس به خصوص در مقطع ابتدایی یک امر پیچیده ای است و فقط ورود به کلاس و روخوانی و یاددادن فورمول به دانش آموزان نیست ( هر چند خودم در ابتدا چنین نظری داشتم ). از این رو در این پست نکات مهمی که هر معلم باید حین تدریس ( برای یک تدریس خوب با در نظر گرفتن دیگر شرایط ) توجه داشه باشد قرار گرفته است.

امید است مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد.

مسائلی که یک معلم باید هنگام تدریس مد نظر داشته باشد :

- از بدو ورود خوشرو اما ...


بقیه در ادامه مطلب...روش و مراحل نگارش و تنظیم طرح درس روزانه

modir بازدید : 299 یکشنبه 13 مرداد 1392 نظرات ()


طرح درس یکی از مهم ترین و موثرترین ابزار برای یک تدریس موفق برای معلمان به خصوص معلمان تازه کار می باشد. هر چند رفته رفته با افزایش تجربه معلمان در زمینه ی تدریس، طراحی طرح درس جدی گرفته نمی شود اما نمی توان از اهمیت آن در فرآیند تدریس چشم پوشی کرد.


 

روش نگارش و تنظیم طرح درس روزانه

 
طرح درس روزانه شامل پیش بینی مجموعه فعالیت هایی است که معلم از پیش برای رسیدن به یک یا چند هدف آموزشی در یک جلسه تدریس، تدارک می بیند. طرح درس جلسات آموزشی سبب می شود که معلم فعالیت های آموزشی را به ترتیب و یکی بعد از دیگری در مراحل و زمانهای مشخص و به شیوه ای منطقی اجرا کند و نتایج حاصل از آن را برای تدریس در مراحل بعدی آموزش، مورد استفاده قرار دهد. در واقع طراحی هر جلسه آموزشی، سازماندهی و ارزیابی دائمی جریان فعالیت های یاددهی - یادگیری را سبب می شود.

در طول برنامه های آموزشی، گاهی، وقت و تلاش زیادی به دلیل تکراری بودن مطالب و فعالیتها به هدر می رود و یا حذف عمومی یا غیرعمدی بعضی مطالب ضروری به دلیل کمبود وقت و یا فعالیت های بیهوده، به جریان آموزش آسیب می رساند. مهمترین کارکرد طراحی آموزشی آن است که از تکرار مطالب بیهوده و حذف موارد ضروری جلوگیری می کند.

طرح درس جزئیات لازم برای آموزش یک یا چند درس در مورد یک موضوع را تعیین می کند. درسها ممکن است کوتاه و سی دقیقه ای باشند و چند ساعت به طول بینجامد. محتوا، سن، بلوغ ذهنی و فعالیت هایی که دانش آموزان باید انجام دهند. از عواملی هستند که مدت زمان تدریس را مشخص می سازند البته بدون نوشتن و تدوین برنامه و طرح درس هم می توان کلاس درس اداره کرد؛ اما اگر معلم می خواهد از کارآیی مؤثر در فرآیند تدریس برخوردار باشد. باید طرح درس خود را دقیقاً تنظیم نماید. در تنظیم طرح درس، اهداف رفتاری، انتخاب محتوا و فعالیت های آموزشی باید در هسته مرکزی آن قرار گیرند.

از فواید توجه به سازه های فوق در فرآیند طراحی، موارد زیر را می توان نام برد:

1. به معلمان در...


بقیه در ادامه مطلب... 

از فواید توجه به سازه های فوق در فرآیند طراحی، موارد زیر را می توان نام برد:

1. به معلمان در

بیش فعالی دانش آموزان در دوره ی ابتدایی

modir بازدید : 376 یکشنبه 13 مرداد 1392 نظرات ()


نداشتن آرام  و  قرار  و  تمرکز، پر جنب و جوش  بودن و  به  قول  معروف  از ديوار راست بالا رفتن از جمله مشخصه هاي  يک  دانش آموز  بيش فعال  است. دانش آموزي  که  ناخواسته  با  داشتن اين اختلال، از فعاليت بيش از حدي برخوردار  است  اغلب  از سوي ديگران به ويژه خانواده و معلم خود سرزنش و تحقير مي شود و از طرف ديگر با بازيگوشي و شيطنت  بسيار  همه  را عاصي  مي کند.در اين ميان مهم ترين عاملي که مي تواند ياري دهنده دانش آموزان بيش فعال باشد، اطلاع  رساني صحيح و مداخله به موقع براي برطرف کردن اين نقيصه است؛ مشکلي که اگر به رفع آن توجه نشود، صدمه جبران ناپذيري بر دانش آموز بيش فعال وارد خواهد کرد.


نشانه هاي رفتاري:

انجمن روانپزشكي آمريكا ۱۴ ويژگي را به  عنوان  نشانه هاي اختلال  بيش فعالي برشمرده است. حداقل بايد هشت مورد از اين ويژگي ها به مدت حداقل شش ماه در كودك ...


بقیه در ادامه مطلب... 

خصوصیات و ویژگی های دانش آموزان دوره ابتدایی ( 6 تا 12 سالگی )

modir بازدید : 724 یکشنبه 13 مرداد 1392 نظرات ()


شاید برای بسیاری از افراد عادی این گونه به نظر رسد که تدریس در دوره ی ابتدایی بسیار آسان بوده و با صرف کمترین زمان ممکن می توان مطالب را به دانش آموز انتقال داد. حال آنکه افراد متخصص و معلمین محترم از این موضوع مطلع اند که تدریس در این مقطع ( به شرط آموزش بهینه ) بسیار دشوارتر از دیگر مقاطع تحصیلی می باشد.


از ابتدایی ترین معلوماتی که هر معلم در مقطع ابتدایی تدریس می کند شناخت خصوصیات و ویژگی های این دانش آموزان است که به طور خلاصه به شرح زیر می باشد:

۱-خصوصیات بدنی

۲-خصوصیات اجتماعی

۳-خصوصیات عاطفی

۴-خصوصیات ذهنی


 

خصوصیات بدنی:

1 – کودکان این سن هنوز هم بیش از حد فعال هستند و چون برای اولین بار مجبور می شوند که بیشتر نشسته فعالیت کنند انرزی خود را به شکل عادات عصبی چون ......


بقیه در ادامه مطلب... 

تعداد صفحات : 6

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
" ز گهواره تا گور دانش بجوی "

معلمی هنر عشق ورزیدن است. هنرمندی عاشق باشید.

این وبلاگ در سال 1392 شروع بکار کرد.سعی کرده ایم تا مطالب مفید و کاربردی برای تمام بازدیدکنندگان فراهم کنیم.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  نظرسنجی
  معلم چه مقطعی هستید؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 84
 • کل نظرات : 32
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 240
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 53
 • بازدید امروز : 152
 • باردید دیروز : 269
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 421
 • بازدید ماه : 3,182
 • بازدید سال : 3,182
 • بازدید کلی : 203,884