close
تبلیغات در اینترنت
مدیران مستبد،‏ کارکنان چاپلوس...
loading...

معلم یار

هرچه دموکراسی در کار بیشتر، رفتارهای دوگانه کمتر یکی از تبعات مدرنیته شدن جوامع سنتی این است که افراد زمان بیشتری را در محل کار و در کنار همکاران خود سپری می کنند تا در منزل. به همین دلیل فضای رفتاری حاکم بر محیط کار بر آرامش روانی فرد تاثیر زیادی می گذارد. تصور کنید مجبور باشید بخش زیادی از زمان خود را با مدیران مستبد و همکاران متملق و حسود بگذرانید، این موضوع نه تنها باعث مختل شدن آرامش فکری شما و تاثیر منفی آن بر جنبه های دیگر زندگی تان می شود، بلکه راندمان و بهره وری کار شما را کاهش می دهد.دکتر…

آخرین ارسال های انجمن

مدیران مستبد،‏ کارکنان چاپلوس...

modir بازدید : 557 یکشنبه 11 خرداد 1393 نظرات ()


هرچه دموکراسی در کار بیشتر، رفتارهای دوگانه کمتر


یکی از تبعات مدرنیته شدن جوامع سنتی این است که افراد زمان بیشتری را در محل کار و در کنار همکاران خود سپری می کنند تا در منزل. به همین دلیل فضای رفتاری حاکم بر محیط کار بر آرامش روانی فرد تاثیر زیادی می گذارد. تصور کنید مجبور باشید بخش زیادی از زمان خود را با مدیران مستبد و همکاران متملق و حسود بگذرانید، این موضوع نه تنها باعث مختل شدن آرامش فکری شما و تاثیر منفی آن بر جنبه های دیگر زندگی تان می شود، بلکه راندمان و بهره وری کار شما را کاهش می دهد.

دکتر محمد ربیعی، عضو هیات علمی گروه مشاور دانشگاه شهرکرد و متخصص مشاوره شغلی از مشکلات مختلفی که ممکن است در یک سازمان و یا اداره وجود داشته باشد صحبت کرده و با ارایه راهکارهایی می گوید که چطور می توان میزان بهروه وری در یک سازمان را با مدیریت صحیح رفتاری بین کارکنان و مدیران ارتقا داد.

رفتار مدیر سازمان تاثیر مستقیمی بر نحوه عملکرد کارکنان دارد


ربیعی با بیان اینکه ابتدا باید ...

بقیه در ادامه مطلب...


بررسی کرد چه عواملی بر نحوه رفتار کارمندان در محیط کار تاثیر دارد‏، اظهار داشت: زمینه های ایجاد کننده رفتار صحیح در کارکنان به عوامل متعددی بستگی دارد. بعضی از این عوامل، عوامل مدیریتی هستند، در واقع سبک رهبری مدیریت سازمان تعیین می کند که کارکنان رفتار صحیحی داشته باشند یا خیر. برای مثال اعتقاد برخی مدیران این است که کارمندان ذاتا نمی خواهند مسئولیت خود را انجام دهند یا به اصطلاح قصد دارند که از زیر کار فرار کنند. وجود این اعتقاد باعث ایجاد مدیریت کنترل کننده و سخت گیرانه می شود. کارکنان در این سبک مدیریت، تا هنگامی که مدیر در سازمان حضور فیزیکی دارد رفتار سالم و درستی از خود نشان می دهند، اما هنگامی که مدیر حضور ندارد و نظارتش غیر مستقیم است رفتارهای کارکنان ناسالم می شود. برای مثال کم کاری می کنند یا با مراجعین سازمان بد رفتار می کنند و...

او ادامه داد: ممکن است تفکر یک مدیر بر این مبنا باشد که کارکنان به کار علاقه دارند، به منافع سازمان فکر می کنند و منافع سازمان را بر منافع خود مقدم می دانند. چنین مدیری به کارکنان اعتماد می کند و کارکنان به دلیل چنین اعتمادی تلاش می کنند به اعتماد مدیر سازمان جامه عمل بپوشانند و در محیط کار رفتار مناسب داشته باشند. همچنین عده دیگری از مدیران سازمان، به سازمان به عنوان یک خانواده نگاه می کنند و کارکنان را مانند خویشاوندان و فرزندان خود می دانند. آن ها عقیده دارند منافع افراد سازمان از یکدیگر جدا نیست و در واقع منافع کارکنان و سازمان مانند منافع خانوداه است. در این شرایط دلسوزی، عطوفت، کمک، همدلی و... منجر به صحیح شدن رفتار ها در سازمان می شود. در کل باید گفت هرچه رفتار مدیر سازمان دوستانه تر باشد، بازدهی بالا تر است. البته رفتار کارمندان هم باید متناسب با شان انسانی باشد و به رشد سازمان بیاندیشند.

هنگامی که کارکنان در تصمیم گیری ها مشارکت ندارند، شروع به کارشکنی می کنند

این متخصص مشاوره شغلی در پاسخ به این پرسش  که چه رفتاری را باید در مواجه با مدیران مستبد که قصد دارند عقاید خود را به افراد و سازمان تحمیل کنند داشت، پاسخ داد: برای انتقال ارزش ها و عقاید روش های مناسب و روش های نا مناسب وجود دارد و بستگی دارد فرد کدام روش را برگزیند. اگر یک مدیر قصد داشته باشد ارزش های خود را بدون توضیح و استدلال به کارکنان تحمیل کند، این مساله مشکل ساز خواهد شد. زیرا هنگامی که کارکنان در تصمیم گیری های سازمان مشارکت ندارند، شروع به کارشکنی می کنند. مدیر باید آگاه باشد حتی اگر یک شخص که ممکن است در سازمان نقش زیادی هم نداشته باشد، به دلیل مبارزه با عقاید تحمیل شده نقشش را انجام ندهد که می تواند به سازمان لطمه بزند. برای مثال فرض کنید در یک اداره همه معاونین و مسئولان از عقاید تحمیل شده مدیر اطاعت کنند اما نگهبان سازمان عقاید مدیر را نپذیرد، هرچند ممکن است وی پست مهمی را دارا نباشد اما دروازه ورود اشخاص به سازمان است و می تواند کارشکنی هایی کند که برنامه های سازمان با شکست رو به رو شود.

کارمندان به مدیران مستبد بازخورد مناسب بدهند

وی افزود: یکی از نکاتی که به رشد سازمان کمک می کند، بازخورد است. یک تئوری در روان شناسی وجود دارد که چالشی را مطرح می کند و آن این است که آیا تمرین باعث یادگیری می شود یا بازخورد؟ و در پاسخ این سوال باید گفت بازخورد است که باعث یادگیری در سازمان می شود. کارمندان باید به مدیری که عقاید خود را تحمیل می کند بازخورد مناسب بدهند. یکی از اصول اولیه بازخورد دادن این است که رفتار مدیر به چالش کشیده شود نه شخصیتش. برای مثال اگر به مدیر گفته شود مستبد است، شخصیت وی زیر سوال می رود اما اگر به مدیر گفته شود رفتار مشورت نکردن با کارمندان مورد پسند نیست، به اصلاح سیستم مدیریتی مدیر کمک می کند. باید گفت همه افراد در شخصیت خود نقاط کور دارند. نقاط کور یعنی رفتارهایی  که خود فرد از آن مطلع نیست اما دیگران می دانند. اگر کارمندان به نحوه ای که ذکر شد، یعنی بدون تخریب شخصیت مدیر،  نقاط کور مدیریتی را به مدیر اطلاع دهند تعامل بهتری برقرار می شود.

عدم انصاف میزان بهره وری را کاهش می دهد

دکتر ربیعی در ادامه به بحث بهره وری سازمان پرداخت و گفت: مهم ترین و اولین اقدامی که می توان برای افزایش بهره وری انجام داد، تناسب فرد با مسئولیت است. باید شخصیت و توانائی های فرد با مسئولیتی که بر عهده او است تناسب داشته باشد. در ضمن برای افزایش بهره وری می توان از سیستم پاداش استفاده کرد. البته باید توجه داشت عواملی هم باعث کاهش بهره وری می شوند. برای مثال  پدیده ای به نام " انصاف " در سازمان وجود دارد. اگر کارمندان احساس کنند با توجه به مقایسه توانائی های خود با همکاران پدیده انصاف رعایت نشده است، میزان بهره وری کاهش پیدا می کند. همچنین هرچه میزان استرس در سازمان زیاد باشد، میزان بهره وری کم می شود.

رقابت ناسالم میزان بروز خلاقیت را کاهش می دهد

این مشاوره دانشگاه شهرکرد با تاکید بر اینکه بروز خلاقیت کارکنان به سیستم سازمان بستگی دارد، افزود: در مورد بروز خلاقیت چند نکته وجود دارد، نخست آن که هرچه رقابت نا سالم در یک سازمان بیشتر باشد احتمال اینکه خلاقیت کم تر باشد بیشتر است. زیرا رقابت و فشار می تواند مانع شکوفائی خلاقیت شود. مورد دوم این است که خلاقیت به معنی توانائی تفکر واگرا است، کارمند باید بداند اگر تفکر واگرا داشته باشد تشویق می شود یا تنبیه. نکته بعدی در مورد تغییر در سیستم است، اگر سیستم سازمانی سنتی است و امکان تغییر در آن وجود ندارد، خلاقیت سازمانی از بین می رود.  نکته دیگر این که باید پذیرفت که بعضی از افراد خلاق نیستند و نباید ازهمه کارکنان انتظار خلاقیت داشت. نکته آخر بحث فراهم بودن زمینه ها برای بروز خلاقیت است. برای مثال بعضی از سیستم های مدیریتی، برای مثال مدیریت های ژاپنی برای " فکر کردن برای مشکلات سازمان " مبلغی را به عنوان اضافه کار پرداخت می کنند. به این معنی که  اگر کارمندی ادعا کند برای حل مشکلات سازمان در منزل وقت صرف کرده و به این نتایج مفیدی هم رسیده است به وی پاداش می دهند. در حال حاضر سازمان هایی در دنیا وجود دارند که برای کارمندان خود دوره های پرورش خلاقیت برگزار می کنند.

کارمندان باید جرات ورزی را یاد بگیرند

دکتر ربیعی در ادامه به رفتار متملق و حسادت جویانه برخی کارمندان اشاره کرد و در مورد دلایل این رفتارها گفت: نمی توان به یک شکل ثابت با مسائل سازمان برخورد کرد. گاهی بیماری های رفتاری مدیریت ایجاد کننده این رفتارها هستند. ممکن است مدیری احساس حقارت شدید داشته و دائما نیاز به تایید و تملق کارمندان داشته باشد. این امر باعث ترویج  تملق و چاپلوسی در سازمان می شود. برای حل این مساله باید گفت اگر سازمان ها روش های مشخصی برای ارزیابی عملکرد کارکنان داشته باشند و رابطه کارکنان با مدیر تنها ملاک ارزیابی نباشد، خود به خود زمینه ها برای رفتارهای مناسب فردی فراهم می شود.

اگر از رفتار همکاری گله داریم بهتر است به خودش بگوییم

وی افزود: بهترین رفتار در برخورد با کارمندانی که رفتارهای نابهنجار مانند حسادت، تملق و... را دارند این است که انتقال حرف ها با واسطه  از بین برود. یعنی اگر از رفتار همکاری گله داریم بهتر است به خودش بگوییم. اگر کارکنان در ارتباطات بین فردی جرات ورزی را آموزش بگیرند و شخص واسطه از بین برود، نیمی از مشکلات برطرف خواهد شد.

هرچه دموکراسی در کار بیشتر رفتارهای دوگانه کمتر

دکتر ربیعی در پایان در پاسخ به این سوال که چرا رفتار برخی کارمندان در محیط کار با رفتاری که در محیط منزل دارند متفاوت است، توضیح داد: نمی توان گفت این افراد دو شخصیتی هستند، در واقع در علم روان شناسی اصطلاحی به نام دو شخصیتی وجود ندارد. این افراد ضعف شخصیت دارند. ضمنا افراد هر جا احساس امنیت می کنند ویژگی های بارز و اصلی خود را نشان می دهند. برای مثال نوع پوشش در محیط کار با محیط های  دیگر فرق دارد. شخصیت اصلی فرد جایی بروز پیدا می کند که  که فشار وجود ندارد. بنابراین هرچه دموکراسی بیشتر، از رفتارهای دوگانه جلوگیری می شود. دوگانگی رفتار به احساس عدم امنیت رفتار در محیط برمی گردد.

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط هادی در تاریخ 1394/2/31 و 12:37 دقیقه ارسال شده است

انجمن علمی علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان شهید ایت
anjomanelmiayat.mihanblog.com
خوشحال میشم لینکمون کنید
اگه لینکمون کردید بهمون اطلاع بدیدمتشکرم
پاسخ : با سلام.

لینک شدین.

این نظر توسط حنانه در تاریخ 1393/4/12 و 21:07 دقیقه ارسال شده است

باسلام خسته نباشید میخواستم بدونم برا قبولی در رشته دبیری شیمی چه رتبه ای لازمه؟؟باچه درصدهایی؟؟
پاسخ : با سلام.

اول بفرمایید که داوطلب کنکور 93 بودین یا 94 خواهید بود؟


این نظر توسط مصطفی عبدی در تاریخ 1393/4/4 و 17:48 دقیقه ارسال شده است

سلام.ازوب زیبا و کاملتون بازدید کردم.لطفا جهت تعامل بیشتر دانشجومعلمان کشور بایکدیگر وبلاگ ما رو هم لینک کنید.باتشکر

www.dabirplal.blogfa.com
پاسخ : با سلام خدمت شما.

خیلی ممنون.

شما هم لینک شدید.

با تشکر...


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
" ز گهواره تا گور دانش بجوی "

معلمی هنر عشق ورزیدن است. هنرمندی عاشق باشید.

این وبلاگ در سال 1392 شروع بکار کرد.سعی کرده ایم تا مطالب مفید و کاربردی برای تمام بازدیدکنندگان فراهم کنیم.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  نظرسنجی
  معلم چه مقطعی هستید؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 84
 • کل نظرات : 32
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 240
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 53
 • بازدید امروز : 51
 • باردید دیروز : 269
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 320
 • بازدید ماه : 3,081
 • بازدید سال : 3,081
 • بازدید کلی : 203,783